Tur Arama   Otel Arama
Tarih:
Kategori:


>>> Tur Takvimi <<<
Şehir Belde Yada Bölge Yazınız...
Çıkış Tarihi
Giriş Tarihi
Yetişkin Sayısı
1. Çocuk Yaşı
2. Çocuk Yaşı
Fiyat
Pansiyon
444 5 636
Hemen Arayın
Yada Tıklayın
Biz Sizi Arayalım
Bölgesel Arama
   
   
 
KÜBA&MEKSİKA 2019 KURBAN BAYRAMI
KÜBA&MEKSİKA 2019 KURBAN BAYRAMI
2549.00 USD
Konaklama
6 Gece Oda Kahvaltı 2 Gece Herşey Dahil
Geceleme
8 Gece
Tatiliniz İçin En İyi Fiyatı Alın
Kalkış Tarihi Kişi Sayısı 1. Çocuk Yaş 2. Çocuk Yaş  
 
TUR PROGRAMI

1. Gün: İSTANBUL – PARİS – HAVANA // 10 Ağustos 2019 Cumartesi

Gece saat 00:45’de İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, check in işlemlerinin yapılmasının ardından 04:15’te Air France Havayolları’na ait AF1391 sefer sayılı uçak ile Paris’e hareket ediyoruz.Yaklaşık 3.5 saat sürecek yolculuğun ardından yerel saat ile 07:00’de Paris’e varıyoruz. Uçak değiştirip saat 16:10’da AF 946 sefer sayılı uçak ile Havana’ya hareket ediyoruz. Uçak yolculuğumuzun ardından yerel saat ile 20:05’de Havana Havalimanı’na varıyoruz. Alanda bizleri bekleyen otobüslerimiz ile otelimize transfer. Konaklama Havana’daki otelimizde.


2. Gün: HAVANA // 11 Ağustos 2019 Pazar

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından özel aracımız ile şehir turuna başlıyoruz. Gezimiz esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, Miramar ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz Morro Kalesi’ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Tur sonrası otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Dileyen misafirlerimiz Ekstra Akşam Yemekli Cabaret Parisien  Show turumuza katılabilirler. Tur sonrası otelimize döneceğiz. Konaklama otelimizde.

Akşam Yemekli Cabaret Parisien  Show : 95 USD (Kişi Başı)


3. Gün: HAVANA // 12 Ağustos 2019 Pazartesi

Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak düzenlenecek olan Vinales Vadisi ve Pinar del Rio turumuza katılabilirler. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve dünyaca ünlü Küba purolarının tütünlerinin yetiştiği Vinales Vadisi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Vinales Şehir merkezini, tütün tarlalarını, yerel tütün çiftliğini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında vadinin ortasında bulunan restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra Pinar del Rio’ya hareket ederek Küba purolarının resmi olarak üretildiği fabrikalarda puro yapımını ve kültürünü yakından tanıyacağız. Dileyen misafirlerimiz burada orijinal Küba purolarını satın alabilirler. Günün sonunda Vinales Vadisi’nin tamamına hakim bir manzaraya sahip tepede içeceklerimizi yudumladıktan sonra Havana'ya geri dönüyoruz.

Öğle yemekli Vinales Vadisi ve Pinar del Rio Turu : 120 USD (Kişi Başı)


4. Gün: HAVANA // 13 Ağustos 2019 Salı

Kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz Ekstra olarak “öğle yemekli Benzersiz Havana Turu “ düzenlenecek. Bu turumuza 1958 yılının sonunda Küba devrimine kadar Amerika’dan ithal edilmiş, daha sonra konulan ambargoya istinaden bir daha ülkeye sokulma şansı olmayan ve günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan Eski Amerika arabaları ile başlıyoruz. Bu renkli araçlar ile Küba sokaklarında yapacağımız kısa bir gezi sonrası Küba’nın Picassos’u olarak da bilinen Jose Fuster’in, yaşadığı dönem boyunca dekore ettiği resimler, seramikler ve çizimler yoluyla dekore edip açık hava sergisine dönüşen mahallesini göreceğiz. Bu gezinin ardından ismini Fernando Hamel’den alan modern sanatçıların merkezi olan hamel sokağını göreceğiz. Ardından Havana’yı tepeden görebileceğimiz Küba’nın efsanevi kahramanı Che Guevara’nın evini ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Yemek sonrası turumuza Havana’nın en keyifli caddelerinden birisi olan Prado caddesine geçiyoruz. Batista rejimi döneminde saray olarak kullanılmış devrim sonrasında da halkın hizmetine müze olarak açılan Devrim Müzesini gezeceğiz. Küba’nın en büyük müzesi olan Devrim Müzesinde, Küba bağımsızlık savaşı ve Küba Devrimi dönemlerinden kalma silahları, tanları ve eşyaları görebileceğiz. Tur sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam Dileyen misafirlerimiz Ekstra turumuz olan; Kübalı sanatçıların canlı ritmleri ve salsa dansları eşliğinde, Akşam yemeğini de alacağınız unutulmaz geceye katılabilirler. Konaklama otelimizde.

Öğle yemekli Benzersiz Küba Turu : 105 USD (Kişi Başı)

Geleneksel Küba Müzikleri eşliğinde akşam yemeği : 105 USD (Kişi Başı)


5. Gün: HAVANA - CANCUN // 14 Ağustos 2019 Çarşamba

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transfer ve yerel havayolları ile Cancun’a uçuyoruz. Varışımıza istinaden otele transfer ve serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Chichen Itza turuna katılabilirler. Kukulkan Piramidi, Caracol, Cenote Kaplan Tapınağı ve Savaşçılar tapınağı görülecek yerler arasındadır. Gezilecek yapılar arasında en ünlüsü olan ve 2007 yılında Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri seçilen Kukulkan Piramidi’nin bu ünü kazanmasındaki en büyük etken hiç şüphesiz mimarinin yapımında kullanılan bilimsel gözlemlerdir. Yüzlerce yıl önce Mayalar tarafından yapılan piramidde yer alan basamakların her biri, bir yıl içerisindeki 365 günün parçalarını temsil etmektedir. Tur sonrası Cancun’a dönüş ve denizin tadını çıkarabilmeniz için serbest zaman.

Chichen Itza Turu : 110 USD (Kişi Başı)


6. Gün: CANCUN // 15 Ağustos 2019 Perşembe

Kahvaltının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak yapılacak olan Tulum & Xcaret Park & Gece Show’u turuna katılabilirler. Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Mayaların Saray ve Tapınakları ziyaret edeceğiz. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum sonrası Xcaret turu için devam edilecektir. Xcaret; Meksika’nın gizli cennet olan dünyanın en ünlü eko-arkeolojik parkıdır.Karayipler denizinin büyüleyici güzelliğinde kaybolup, bin yıl öncesi medeniyetlerin sihirinin etkisinde kalacaksınız. Mayaların zamanında oynanan oyunlar, su aktiviteleri, muhteşem gösterileri ile bu parkta zaman su gibi akıp gidecek. Turumuz sonrası otelinize transfer. Konaklama otelimizde.

Tulum &  Xcaret Park & Gece Show’u Turu : 210 USD (Kişi Başı)


7. Gün: CANCUN – MEXICO CITY // 16 Ağustos 2019 Cuma

Otelde alacağımız kahvaltının ardından havalimanına transfer. Yerel havayolları ile Mexico City’e uçuyoruz. Mexico City’e varışımızın ardından panoramik şehir turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Gezimiz, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile başlayacak: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Panoramik şehir turumuz sonrası dünyaca ünlü Ulusal Antropoloji Müzesi’ni gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kolomb-öncesi Meksika’sına ait arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bu müzede Güneş Taşı ve Xochipili Heykeli en çok dikkat çeken eserlerden bazılarıdır. Tur sonrası otelimize transfer. Konaklama otelimizde.


8. Gün: MEXICO CITY // 17 Ağustos 2019 Cumartesi

Kahvaltının ardından, serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Teotihuacan Tapınaklar turuna katılabilirler. Milattan önce 100 yılında kurulmaya başlandığına inanılan ve Kolomb-öncesi döneme ait en büyük şehirlerden biri olan Teotihuacan turumuz esnasında, Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Ölüler Yolu gibi çok önemli tarihi yapıtları geziyoruz. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Giza’daki piramitler gibi, Orion Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmiştir. Bu büyülü mekânlarda gerçekleştirdiğimiz turumuzdan sonra özel aracımız ile Mexico City’ye dönüyoruz. Dileyen misafirlerimiz extra olarak Mariachi Gecesi’ne katılabilirler . Konaklama otelimizde.

Teotihuacan Tapınaklar Turu : 95 USD (Kişi Başı)

Mariachi Gecesi (Yemekli) : 75 USD (Kişi Başı)


9. Gün: MEXICO CITY – PARİS // 18 Ağustos 2019 Pazar

Kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Frida Kahlo Müzesi turuna katılabilirler. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Turumuzdan sonra serbest zaman verilecektir. Rehberimizin belirlediği saatte havalimanına transfer olmak üzere buluşuyoruz. Özel aracımız ile havalimanına transfer oluyor ve saat 19:55’de AF 179 sefer sayılı Air France Havayolları uçağı ile Paris’e hareket ediyoruz. Geceyi uçakta geçiriyoruz.

Frida Kahlo Müzesi Turu : 75 USD (Kişi Başı)


10. Gün: PARİS – İSTANBUL // 19 Ağustos 2019 Pazartesi

Yerel saat ile 13:50’de  Paris Havalimanı’na varıyoruz. Uçağımızı değiştirdikten sonra saat 22:50’de AF 1390  sefer sayılı uçakla İstanbul’a hareket ediyoruz.


11. Gün: İSTANBUL // 20 Ağustos 2019 Salı

19 Ağustos yerel saat ile 03:15’de İstanbul Havalimanı’na varıyoruz.Bir dahaki turumuzda görüşmek üzere.


12. Gün:

OTELLER

Mexico City - Hotel Casablanka 4* vb.

https://www.hotel-casablanca.com.mx/

 

Cancun – NYX Cancun Hotel 4* vb

https://www.nyxhotels.com 

 

Havana - Four Points by Sheraton   4* vb.
http://www.quintaavenidahabana.com/

 

 


Ücrete Dahil Hizmetler

Extra Hizmetler

Air France Havayolları ile İstanbul-Paris-Havana // Mexico City-Paris-İstanbul arası gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ,
Yerel Havayolları ile Havana - Cancun arası tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti,
Yerel Havayolları ile Cancun - Mexico arası tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti,
Havalimanı vergileri,
Havana’da  4* otelde 4 gece oda kahvaltı konaklama,
Cancun’da 4* otelde 2 gece her şey dahil konaklama,
Mexico City’de 4* otelde 2 gece oda kahvaltı konaklama,
Cancun’da Öğle Yemekleri ve Akşam Yemekleri,
Havana panoramik şehir turu ve öğle yemeği,
Mexico City panoramik şehir turu,
Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
Türkçe Rehberlik Hizmeti.

Yurtdışı çıkış fonu (15 TL),
Meksika Vize Ücreti (30 USD),
Küba Vize Ücreti (50 USD)(1 Mayıs-1 Eylül 2019 tarihleri arasında Küba vizesi ücretsizdir),
Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri,
Ekstra turlar,
Zorunlu Seyahat Sigortası (15 Euro),
Kişisel harcamalar.


FİYATLAR

Tarih Seçenekler İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk2. Çocuk
10.08.2019 4* Oteller2549.00 USD3248.00 USD -0 - 2 Yaş 499.00 USD
2 - 11 Yaş 2499.00 USD
-

KALKIŞ TARİHLERİ

10 Ağustos

KALKIŞ NOKTALARI

İstanbul Havalimanı

Extra Turlar

X Large Paket (Opsiyonel)

Tehotuhacan Gezisi

 $   95,00

Chıchen Itza Gezisi

 $   110,00

Vinales Vadisi ve Pinar del Rio

 $   120,00

Benzersiz Küba Turu

 $   105,00

Tulum &  Xcaret Park & Gece Show’u turu

 $   210,00

 

 

Toplam

 $   640,00

 

640 $ Yerine 595 $

         

Large Paket (Opsiyonel)

Tehotuhacan Gezisi

 $   95,00

Chıchen Itza Gezisi

 $   110,00

Benzersiz Küba Turu

 $   105,00

Vinales Vadisi ve Pinar del Rio

 $   120,00

Toplam

 $   430,00

430 $ Yerine 400 $

           
 

Önemli Not: Opsiyonel tur indirimleri tura gitmeden satın alımlarda geçerlidir. Tur sırasında alınan opsiyonel turlarda herhangi bir indirim yapılmamaktadır !!!

TURUN ARTILARI

Yüzlerce yıl önce Mayalar tarafından inşa edilen ve Dünya Harikaları listesine giren Kukulkan Tapınağı ve Piramidi’nin de bulunduğu Chichen Itza bölgesini görme olanağı bulacağız.

Karayip Denizi’nin berrak suları ve mercan resifleri arasında yüzlerce denizaltı canlısının yaşamını yakından gözlemlemek için dalış yapma ve yüzme şansını elde edeceğiz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Havana Eski Kenti ve Malecon Bulvarı boyunca gezimizi gerçekleştireceğiz. Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, Miramar ve El Morro Kalesi'ni görme fırsatı bulacağız.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Vinales Vadisi'nde tütün tarlaları arasında dolaşabilir, Pinar del Rio'da Küba Purosu'nun yapımına tanık olabilirsiniz.

MEKSİKA SIKÇA SORULAN SORULAR

Sağlık

Meksika’da aşı zorunluluğu yoktur.Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz.Musluk suyu içmemenizi öneririz.

Vize Bilgileri

Meksika:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.Turizm,iş,eğitim,gazetecilik&transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya gidecekler havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html şeklindeki internet adresinden harçsız olarak alabilmektedirler.

Uçuş Süreleri

İstanbul-Pari 4 saat,Paris-Mexico City 12 saat.Cancun-Paris 11 saat,Paris-İstanbul 3.5 saat.

Para Birimi

Meksika parası Peso’dur.Tüm yurtdışı seyahatlerinde olduğu gibi önceden parayı çekmenin gerekliliği ve önemini hatırlatmak gerekmektedir.

Saat Dilimi

Meksika-Türkiye saat farkı -8 saattir.

Telefon Kullanımı

Hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanabilirsiniz.Fakat iletişim ücretleri çok yüksek olacaktır.

Kıyafet&Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilecek tişört,kısa&uzun kollu gömlekler,pamuklu pantolonlar,şort, rahat yürüyüş ayakkabıları,akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü

Meksika’da Tortilla,Guacamole, Nachos gibi yemeklerin tadına varabileceksiniz. -Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır Yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.

Elektrik

Meksika'da 120 voltluk elektrik akımı var.Fişleri ise 2 düz uçtan oluşuyor.Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj dönüştürücü almanız gerekli.

Alışveriş

 

 

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca tekilanın anavatanı olan Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.

 

 

KÜBA SIKÇA SORULAN SORULAR

Sağlık

Küba’ya girişlerde aşı zorunluluğu yok.Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olmaz.Musluk suyu içmeyin.

Vize Bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Diplomatik,Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.Küba vizesi pasaporta yapıştırılmaz.Ayrı bir belge olarak verilir.Ülkeye giriş&çıkışlar bu belge üzerine damgalandığından pasaportunuzda görünmez.Bu nedenle ABD’ye yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamazsınız. Küba’da, giriş yaparken gümrük memuruna uyarmanız halinde pasaportunuza herhangi bir damga veya ibare vurulmaz.

Uçuş Süreleri

İstanbul-Amsterdam:4 saat,Amsterdam-Havana:10 saat,Havana-Amsterdam:9 saat,Amsterdam-İstanbul:3,5 saat.

Para Birimi

Küba’nın para birimi Küba Pesosu’dur (CUP).Ancak turistlerin kullanımı için Convertible Peso (CUC) adı verilen bir para birimi daha vardır.Seyahatinizde bu parayı kullanacaksınız.Yanınıza EURO ve bunun ufak birimlerini alınız.

Saat Dilimi

Küba-Türkiye arasında -7 saat farkı var.Türkiye’de 12.00 iken Küba’da 05.00.

Telefon Kullanımı

Hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise Turkcell ve Avea hatlar Küba’da kullanılır.Ancak konuşma ücreti oldukça pahalıdır (1 dk=8 TL).

Kıyafet&Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilecek tişört,kısa&uzun kollu gömlekler,pamuklu pantolonlar,şort, rahat yürüyüş ayakkabıları,akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Şapka,güneş gözlüğü,güneş kremi,kulak tıkacı,fotoğraf makinesi,video kamera ve bunların şarj aletleriyle yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü

Küba’da tavuk,deniz mahsulleri ve kara fasulye oldukça yaygındır.Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır.Yemeklerin damak lezzetinize uygundur.

Elektrik

Küba’da elektrik 110 volttur.Otellerde 220 volttur.Prizler A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir.Adaptör getirmeniz lazım.

VİZE BİLGİ

Meksika Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.Turizm,iş,eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html şeklindeki internet adresinden harçsız olarak alabilmektedirler.Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler

Küba Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Küba vizesi pasaporta yapıştırılmaz, ayrı bir belge olarak verilir. Ülkeye giriş ve çıkışlar bu belge üzerine damgalandığından pasaportunuzda görünmez. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamazsınız. Küba’da, giriş yaparken gümrük memuruna uyarmanız halinde pasaportunuza herhangi bir damga veya ibare vurulmaz.

Ad-Soyad
Telefon
E-Posta
Görsel
Sayıyı Yazın
Görsel Kod